Wiadomości‎ > ‎

Mieszkańcy decydują

opublikowane: 12 sty 2010, 09:20 przez Michal B
Przemysław Jedlecki
2010-01-04, ostatnia aktualizacja 2010-01-05 09:25

Katowiczanie mogą już sami decydować o ważnych dla miasta sprawach. I nie mam wątpliwości, że skorzystają z nowego prawa, poczują się gospodarzami miasta. A to może zrewolucjonizować zarządzanie Katowicami

Pomysł pojawił się sześć lat temu. Marek Wójcik, dziś poseł PO, a wtedy miejski radny, chciał dać władzę mieszkańcom. Mówił, że to sami katowiczanie powinni decydować o ważnych sprawach i ustalać miejskie prawo. Sceptykom klarował, że ludzie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, i wreszcie mieliby wpływ na to, co się dzieje w ich mieście. Pomysł długo nie mógł doczekać się realizacji. Jerzy Forajter, szef rady miasta, nie był przekonany do pomysłu. Tłumaczył, że jak mieszkańcy czegoś chcą, to zawsze mogą poprosić o to radnych. No i zmiana przepisów będzie drogą przez mękę.

Tymczasem w grudniu radni podjęli uchwałę, która od tego roku daje mieszkańcom prawo do składania własnych projektów uchwał. Wystarczy zebrać 2 tys. podpisów. W 300-tysięcznych Katowicach nie powinno być z tym problemu. W ten sposób katowiczanie będą mogli mieć wpływ na to, co dzieje się w ich mieście. I jestem pewien, że z tego skorzystają.
Comments