Wiadomości‎ > ‎

Kolekcja Sztuki Dziecka 2012

opublikowane: 7 lut 2013, 10:52 przez Michal B

Kolekcja Sztuki Dziecka  2012

plik w pdf

Kilka słów o Kolekcji

Kolekcja Sztuki Dziecka, tworzona od 2006 roku, została pomyślana jako unikalny zbiór prac plastycznych i form przestrzennych wykonanych przez dzieci w wieku 3 – 13 lat.
W celu promocji i upowszechnienia dziecięcej twórczości plastycznej w różnych środowiskach oprócz dorocznych ekspozycji w galeriach katowickiego Pałacu Młodzieży. Kolekcję można oglądać w różnych instytucjach i zakładach pracy nie tylko na terenie województwa śląskiego lecz również w innych miastach. Część zbiorów eksponowana była też poza granicami naszego kraju: w Chinach, w czeskiej Opavie, w Japonii gdzie towarzyszyła Międzynarodowej Wystawie Grafiki Polska-Japonia w Kyoto i Shimane a ostatnio odwiedziła Francję (Saint Germain).
Wyboru prac do Kolekcji dokonuje specjalnie do tego powołana Rada Artystyczna. Prace dzieci oceniali dotychczas: reżyser Lech Majewski. przedstawiciele ASP w Katowicach: Zbigniew Blukacz, Adam Pociecha, Grzegorz Hańderek, Olga Pałka-Ślaska oraz artyści-nauczyciele: Joanna Nowrot – vice dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach oraz związany z Pałacem Młodzieży Zbigniew Krzywdziak. Honorowy patronat nad Kolekcją w minionych latach sprawował Rektor ASP w Katowicach prof. Marian Oslislo, a przez ostatnie cztery lata patronuje jej prof. Roman Kalarus.
W celu uzupełnienia zasobów Kolekcji Sztuki Dziecka Rada Artystyczna obraduje w ciągu roku dwukrotnie – wiosną i jesienią. Prace zasługujące na miano „Sztuki Dziecka” wybierane są z dwóch ważnych wystaw: twórczości plastycznej uczestników pałacowych pracowni oraz Ogólnopolskiego Konkursu Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”. Honorowym udokumentowaniem zakwalifikowania pracy do Kolekcji są specjalne certyfikaty wręczane ich autorom.

Kolekcja do zobaczenia w Centrum Informacyjnym Uniwersytetu Śląskiego ul. Bankowa 11  do dnia 5 marca. 

Comments